Çin'deki Hijyen Standardı Sorununu Gözler Önüne Seren Acayip Manzaralar

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyada yayılmaya devam ediyor. Bu yeni virüs, bir hayvan pazarından çıktığı için haliyle gözler bir süredir Çin'deki hijyen yoksunu bu ortamlarda. Bir Ekşi Sözlük yazarı, konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmış.
çin, hindistan gibi kendi başına açık bir laboratuvar olduğundan ötürü bakterinin virüsün özel şartlar altında geliştirilmesine lüzum yok. gelin, ben size çin'deki ortamları anlatayım, gerekirse fotoğraflar ve videolar ile destekleyeyim. kalanına kendiniz karar verin.


çin'de her şeyden öncelikle kocaman bir sağlık/hijyen standardı sorunu var
pazarların büyüklüğü ve günlük sirkülasyonları göz önüne alındığında hiçbir gıdanın test edilmediğini, hiçbir şekilde gıda güvenliğinin kontrol altına alınmadığını kolayca fark edebilirsiniz. zaten ağaç kurbağası ve rakun gibi çiftlikte yetiştirilmeyen türlü vahşi canlının satıldığı bir yerde kontrol sağlamanın imkansız olduğunu anlamak için bilimsel veriye de ihtiyaç yok.

evvela bizzat çinlilerin çektiği videolardan pazarların durumuna bir göz atalım. konu çinlilerin kendi tabirleriyle jie shi. yani giyim kuşam, teknoloji vb. dışında et, süt, sebze vs. satılan ıslak marketleri. buralara ıslak market diyorlar çünkü hayvanlar orada müşteri önünde kesiliyor. ingilizcesiyle wet market. genel olarak bunlar nasıl yerler bilmek istiyorsanız aşağıdaki linkleri takip edin.
Reklamlar